O psích dobrodružstvích Fany a Beryho, knížka pro děti i dospělé

Rozhovor s Ivanou Fexovou, autorkou úspěšné e-knihy Dobrodružství Fany a Beryho: vypravování pro děti, které mají chuť poznávat přírodu, zaznamenané pařátkem krkavce Emana.
E-kniha je ke stažení v obchodě Google Play


I pes se směje, má radost, čas od času by někam rád utekl nebo se s druhým psem popral. Fany a Bery, hrdinové knížky Ivany Fexové Dobrodružství Fany a Beryho, to mají hodně podobné jako my, lidé.

S láskou napsaná zvířecí pohádka z Vysočiny opatřená úkoly pro malé čtenáře, strhne k četbě děti i dospělé. Jak říká vypravěč celého příběhu krkavec Eman: „Pes je věrný a chytrý kamarád. Zažijete s ním spoustu dobrodružství a krásných chvil a určitě díky němu víc poznáte nejen přírodu, ale i sebe.“

Proč vyprávíte příběhy právě o psech?

Těch důvodů je víc. Jednak jsem dostala možnost starat se o dva psy Fany a Beryho, za což jsem byla vděčná, protože sama žádného psa nemám, a dalším důvodem byla moje vnučka Eliška, která ráda poslouchala příběhy, které jsem s nimi prožívala. A jednoho dne se stalo, že jsem jí napsala dopis, který byl novým dobrodružstvím obou psů, a tak se písemná forma stala paralelní vedle té ústní. Když bylo vyprávění sedm, začalo to vypadat jako opravdová kniha.

Knihu doprovázejí moc pěkné ilustrace, jak se k příběhu dostaly?

Mnoho dětí si vybírá knížku právě podle ilustrací. Proto mě napadlo oslovit mou kamarádku Soňu Jurkovičovou, skvělou výtvarnici, o které vím, že miluje psy, jestli by nechtěla pohádky ilustrovat. A tak příběhy doplnila o kresby. Poslední do našeho trojlístku přibyl kolega Milan Taláček, který z toho všeho udělal e-knihu.

Jak byste knížku představila čtenářům?

Kniha je vyprávěním o fence Fany a pejskovi Berym, kteří žijí na farmě pana Kloboučka, a protože jsou trochu nevychovaní a milují svobodu a okolní přírodu, rádi z farmy utíkají a zažívají různá dobrodružství jak se zvířátky v lese, tak i s těmi, která žijí na farmě. To vše pozoruje krkavec Eman, místní kronikář a špion, a události pečlivě svým pařátkem zapisuje do deníčku a častokrát je také okoření svými ne vždy přátelskými a souhlasnými komentáři k chování obou psů. Kniha je tedy částečně realistickým a částečně pohádkovým vypravováním, do kterého se promítají mnohé lidské vlastnosti a názory na morálku a chování.

Dalo by se tedy říct, že je to kniha o přírodě?

Určitě. Mám dojem, že současné děti potřebují být více vedené k lásce k přírodě, k jakýmsi pomyslným kořenům, ke světu, který se nám víc a víc vzdaluje kvůli moderní civilizaci. Proto si myslím, že by knihu měli číst s dětmi rodiče nebo prarodiče, aby se tak stali jakýmisi průvodci dobou, kdy trávit čas venku s ostatními dětmi, v přírodě a se zvířaty bylo normální. A aby byly děti při čtení aktivnější, zařadila jsem na konec každé kapitoly texty, které by měly jednak prověřit, jak pozorně četly, jednak je poučit o zvířatech, o kterých četly, a také jim rozšířit slovní zásobu.

Z toho, co říkáte, je vidět, že máte přírodu ráda.

Ano. Příroda je místo, kde sbírám svoje síly, kde si uvědomuji, jak je důležité řídit se určitým řádem, který je vyšší a důležitější než jakékoliv banality, které se nám v životě dějí. Je v ní obsažená prazákladní moudrost, která bohužel dnešním lidem dost uniká. Spěch, chaos a materiální zaměření současné civilizace její poselství mnohým prostě překrývá. Ráda bych se proto vydala zažívat dobrodružství Fany a Beryho s dětmi i s jejich rodiči.

Jak by se kniha mohla líbit starší generaci?

Myslím si, že starší lidé – babičky a dědečkové – by mohli mít k této četbě blízko, protože klasická kniha, jako je tato, reprezentuje četbu jejich mládí. Domnívám se, že i pro ně by mohla být přitažlivá. Vždyť kdo by se rád nevydal proti proudu času do svých dětských let.

Chtěla byste se dál psaním knih živit? Budou příběhy pokračovat?

Psát budu určitě dál. V současné době dokončuji druhý díl Dobrodružství Fany a Beryho. Ovšem o nějakém živení se psaním literatury neuvažuji. Jsem učitelka a mám své povolání velice ráda a to, že se povedlo vydat e-knihu, je úžasný zážitek a bonus do života. Ukazuje to, že i v mém věku má člověk možnost dělat něco nového a zažívat skvělá dobrodružství.

E-kniha Dobrodružství Fany a Beryho: vypravování pro děti, které mají chuť poznávat přírodu, zaznamenané pařátkem krkavce Emana je připravena v obchodě Google Play.

Dobrodružství Fany a Beryho