RC létání (s) hračkou

Létající hračky firmy Silverlit jsou konstrukčně jednoduché a pro úvodní seznámení se s RC létáním vhodné pro děti už od 5–6 let. U dvoumotorové série X-Twin konstruktéři sáhli k funkčně jednoduššímu ovládání modelů: výkon motorů řídí stoupání/klesání a rozdíl mezi výkonem levého a pravého motoru zajistí zatáčení. Model tak nepotřebuje žádné mechanicky ovládané konstrukční prvky a veškerá elektronika na letadle se vejde do 10 cm3 (přijímač a elektronický regulátor včetně napájení LiPo akumulátorem). Zjednodušení v konstrukci je vykoupeno horšími letovými vlastnostmi, než jaké mají dospělejší modely: let x-twinu bývá typicky „houpavý“ a při zatáčení je potřeba počítat s mírně zpožděnou reakcí. Pilot se však s nízkými náklady na pořízení vysílače s vybaveným modelem může naučit řízení stroje v 3D prostoru, což je největší přínos.

Základním konstrukčním materiálem většiny x-twinů je téměř nezničitelný pěnový materiál EPP. Praskliny lze opravit vteřinovým lepidlem s aktivátorem. Jiný typ pěnové hmoty používají x-twiny z kategorie DIY (postav si sám). Ty jsou mnohem háklivější a zničit je není až takový problém. Za své vezme drak letadla, ale elektronika (motory a řídicí jednotka) obvykle přežije bez poškození. Právě elektroniku pak „recyklujeme“ s minimálními náklady na samokřídlo Ztřeštěné kuře (Dizzy Chick).



plánek ke stažení

Materiál:

  • EPP deska tloušťky 3 mm (podložka pod plovoucí podlahu z EPS, depron, Extrupor apod.)
  • na výrobu šablony papír A4 (stačí kancelářský, lepší je s vyšší gramáží)
  • na lepení papírových šablon vzepětí disperzní lepidlo (Druchema Herkules)
  • elektronika z modelu Silverlit X-Twin (vysílač, 2 motory, řídicí jednotka)
  • oboustranná lepicí páska 3M (stačí kousek 1,5x2 cm)
  • samolepicí páska se skelným vláknem (šíře 2,5 cm, spotřeba 50 cm)
  • podle zvolené desky buď řídké vteřinové lepidlo s aktivátorem, nebo lepidlo Purex Rapid (či dvousložkový 5minutový epoxid)

Nářadí:

  • řezač (odlamovací nůž, skalpel)
  • řezací podložka
  • kovové pravítko
  • tenký popisovač (fix, měkká tužka)

Návod ke stavbě:

  1. Z vytištěného plánku vyřízneme šablonu křídla, wingletu, horního a dolního dílu trupu, křidélka.
    Plánek je vhodné tisknout na papír s vyšší gramáží (alespoň 160 g/m2).
    Řežeme na podložce podle kovového pravítka.
    Šablony pro podpěru křidélek a wingletů slepíme podle obrázku. Podstava musí být rovná a šablona nezkroucená, proto lepíme tenkou vrstvou disperzního lepidla.
  2. Podle šablon obkreslíme na zvolenou pěnovou desku dvě křídla, dva winglety, dvě křidélka, jeden spodní a jeden horní díl trupu.
    Některé pěnové materiály se popisovačem obtížně značkují. Měkčí materiály je možné podle šablon a kovového pravítka rovnou vyřezávat.
    Nejlevnější pěnový materiál lze sehnat v hobby obchodech či prodejnách podlah, kde se prodává pod různými značkami jako podklad plovoucích podlah (Arbiton Secura, IZO-Flor aj.). V modelářských obchodech lze sehnat vhodnější (a dražší) EPP nebo depron.
    Hustota zvoleného materiálu by měla zajistit letovou hmotnost 18—20 gramů.
  3. Ostrým řezačem vyřízneme na řezací podložce podle kovového pravítka všechny díly. Lepení usnadní správné seříznutí hran wingletů a křidélek.
    Šablony z plánku slouží k seříznutí hran pod správným úhlem. Při lepení se použijí jako podložky wingletů, resp. křidélek.
    V horní části trupu je naznačený otvor pro řídicí jednotku z modelu Silverlit DIY Aero System Basic Set (GS10962). Použijete-li jinou kombinaci řídicí jednotky/motorů, je třeba před usazením řídicí jednotky zjistit správnou polohu těžiště (viz plánek).
  4. Slepíme jednotlivé díly. Dbáme na správnou geometrii modelu, lepíme na rovné podložce.
    Lepidlo volíme podle druhu materiálu. EPP je vhodné lepit řídkým vteřinovým lepidlem a zastříknout aktivátorem. Pro ostatní materiály je dobře použitelný Purex Rapid nebo 5minutový epoxid.
    Životnost modelu prodlouží samolepicí páska se skelným vláknem na náběžné hraně křídla. Na praskliny jsou zvlášť háklivá nejtenčí místa u výřezů na vrtule.
  5. Řídicí jednotku vsadíme do otvoru v horní části trupu, zajistíme oboustrannou lepicí páskou. Motory přicvakneme pod křídlo. Nabijeme akumulátor, počkáme na bezvětří a můžeme létat.
    Budete-li používat jinou řídicí jednotku/motory, než pro kterou je plánek připraven (Silverlit DIY Aero System Basic Set), je třeba zjistit, kam řídicí jednotku umístit tak, aby poloha těžiště odpovídala plánku. V úrovni těžiště podložíte křídla prsty a změníte umístění řídicí jednotky nahoře na křídle tak, aby model zůstával na prstech v rovnováze.

Zveřejněno také 7. června 2015 na Táta Geek.cz.

přispět:
Dizzy Chick